bądź piękna niezależnie od pory

Konfekcja zabezpieczająca a konfekcja robocza - czym się różnią?

Dla większości osób konfekcja osłonowa i konfekcja robocza to to samo. Niestety zamienne użycie tychże dwóch pojęć jest omyłką. Przepisy BHP zamieszczone w Kodeksie Pracy, wyraźnie definiują jakie występują różnice między owymi pojęciami.


Odzież robocza wykorzystywana jest do zastąpienia odzienia pracobiorcy. Odzienia robocze określone są do przeprowadzania roboty, przy jakich robotnik mocno brudzi się substratami niegroźnymi dla zdrowia. Zależnie od realizowanej pracy na taką odzież mogą się składać pojedyncze części garderoby takie jak na przykład kask, buty, czy cały zestaw odzień.

Spodobał Ci się taki wpis? Jeżeli tak, to nim wyłączysz komputer, kliknij wcześniej tutaj - ta witryna (https://timebutik.pl/) również na pewno wpadnie Ci w oko.

Do odzieży roboczej zaliczamy też stroje jednorazowe. Dodatkowo robocze ubrania nierzadko określają również fach wykonywany przez zatrudnionego.


pościel idealna dla dziecka
Author: Quinn Dombrowski
Source: http://www.flickr.com


odzież
Author: Arek Olek
Source: http://www.flickr.com


Odzież osłonowa wg regulacji BHP, jest środkiem indywidualnej ochrony. Służy w większości wypadków do zakrycia garderoby osobistej albo zupełnie ją substytuuje. W przeciwieństwie do konfekcji roboczej, która w zasadzie zabezpiecza robotnika przed poplamieniem, odzież osłonowa ochrania zatrudnionego przed zagrożeniem dla zdrowia. Wśród zagrożeń tychże rozróżniamy między innymi zagrożenia chemiczne, biologiczne jak też czynniki atmosferyczne. Nadzwyczaj ważne jest, ażeby odzież osłonowa posiadała należyte poświadczenia potwierdzajcie spełnienie standardów odpowiadających zagrożeniom, z którymi robotnik ma do czynienia.
W wypadku takowej konfekcji certyfikat będzie zawsze obligatoryjny. Pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracobiorcy bezpłatną odzież a także obuwie robocze spełniające odpowiednie wymagania, jakie zostały scharakteryzowane w Polskich Normach.